Feshanenin Prensi


Hedef: Dünya Şampiyonluğu…

Bu haftaki konuğumuz, ASAT’ın 14 yıllık personeli Murat ÇINAR… İdari İşler Şube Müdürlüğü’nün sevilyen personeli, Irk kanaryalarının Türkiye’deki şampiyon üreticisi... Çocukluk merakıydı kanaryalar… Önce bir kanarya, sonra ikincisi… sonra tutulan bir dükkan ve üretimhane… Bugün gelinen nokta ise 15’in üzerinde Türkiye Şampiyonluğu, 300’ün üzerinde madalya… Kanarya üreticileri ona “Feshanenin Prensi” diyorlar… O Türkiye Şampiyonu…

O bir marka…Hem de Belçika, Hollanda, Almanya, İtalya Fransa, İran ve Suriye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tanınan bir marka. Bültenimizin bu bölümünde sizleri Bir Türkiye Şampiyonu ve onun yaşamından kesitlerle baş başa bırakıyoruz. Bir, iki, balkon, dükkan. Kafes kuşlarına olan ilgim, çocukluk yıllarında saka ile başladı… O yıllarda en bulunabilir, en ucuz kafes kuşu sakaydı. Kısa bir süre sonra kazandığım “besleyebilme güveni”, beni kanaryalara yönlendirdi. En ucuz, en çok öten, kanarya ise “Malta” idi. Birçok kanaryacı gibi ben de ilk kez “Malta” ile merhaba dedim kanaryalara. Kanarya üretimhanesi olan ustalarım bir, iki, balkon, dükkan derlerdi. Benim de öyle oldu. Bir kuş, sonra ikincisi derken çoğaldılar, balkonu kapattım. Baktım artık bu sevdanın önünde durmak imkansız, dükkan tutup ilk üretimhanemi kurdum. Kanaryacılar arasında hep yabana atılır Malta… Ama bende yeri farklıdır. Malta içten, gür ve çok sert şakır, sesini duyurmak ister. “Malta” kelimesi kanarya kadar, sürgünleri de hatırlatır bana… Kimbilir Maltanın bu kadar sert şakıması bundandır…

Profesyonelliğe ilk adım…
Üretimhanemi 2007 yılında kurdum. Bu, benim profesyonelliğe ilk adım attığım tarih diyebilirim. İlk yıl üretimhanenin kurulumu ile geçti. İyi damızlıkların temini ve eş dönemine hazırlanmaları kolay olmadı. Ötüm kanaryalarından ziyade Gloster, Nort Hollandes gibi ırk kuşları üzerine yoğunlaşmıştım. Damızlıkları belirleyip, genetik devam için kayıt sistemini oluşturdum. Her kuşun ayağında şeceresini belirten bir bilezik takılır. Soy kütüğü kaydı tutulur. İyi damızlıklardan iyi kanaryalar elde ettim. Bu benim gelecek için attığım temeldi. Nitekim bir yıl sonra 2008 yılında, kanarya üreticisi olarak Belçika’dan davet aldım. Aynı yıl Gloster ve Nort Hollandes Irk Kuşları yarışmasında Türkiye 1.lik ve 2. lik ödüllerinin sahibi oldum.
Kanarya üretimi için genetik bilimini anlamak çok önemli mi?
Kanarya üretiminin genetik bilimi ile ne alakası var diyebilirsiniz. Genetik, bilmek kaliteli ve sağlıklı neslin devamı için çok önemli. Mendel’in bezelyelerle yaptığı çaprazlamayı hatırlayın. Her kuş, neslinin genetik özellikleri taşır. Doğru eşleştirilmeli, genetik çaprazlama ilkelerine sadık kalınmalı. Genetik bilimini doğru okumak ve anlamak 2009 yılında ilk Türkiye şampiyonluğunu getirdi bana. Antalya Klüp 1.liği, Antalya Irk Kuşları Yarışması’nda Gloster ve North Hollandes dallarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazandırdı. Türkiye’nin diğer şehirlerinde de aynı derecelerim devam etti. 2009 ödülde zirve yaptığım yıldı.

Üretimhanem istirahatgahhanem…
2007 yılında 130 gözle kurduğum üretimhanemde bu yıl yaklaşık 450 civarında kuş var. Gloster ve North Hollandes ile çıktığım yolda, Yorkshire, Padovan ve Muhabbet Kuşu gibi yeni türleri de portfolyöme ekledim. İşten çıkınca ya da hafta sonları düzenli olarak onların beslenme, su, hava sirkülasyonu, kafes altlıklarını temizliği gibi yaşamsal ihtiyaçlarını kontrol ediyorum. Bulundukları alanın ısısından, güvenliğine kadar çok titiz olmak gerekiyor…Mevsimlere ve dönemlere göre kuşların beslenme düzenleri de değişiyor. Yavrulama döneminde oldukları için onlara yumurta ve protein ağırlıklı mama yapıyorum. Üretimhane benim için günün stresinden uzaklaştığım bir istiraatgahhane gibi… Kanaryaların bakımını hiçbir zaman bir yük olarak algılamadım. Yük algısı devreye girdiğinde; tükeniş başlamış demektir
Kanarya peşinde Avrupa’yı dolaştım…
Bilginin ve öğrenmenin sonu olmadığını düşünüyorum. Gloster ve North Hollandes türleri üzerine sürekli araştırmalar, incelemeler yaptım. Başka illerde yaşayan üreticilerle tanıştım. Birçok farklı coğrafyadaki farklı uygulamaları birbirimize aktardık. Kazandığım ödüller, Türkiye şampiyonlukları, beni daha tanınır bir hale getirdi. Bunu iyi değerlendirdim. 2009 yılında İtalya, Hollanda ve Almanya’daki üreticilerin de daveti üzerine Avrupa’ya gittim. İtalya Gloster Klüp Başkanı ve Dünya Şampiyonu Antonio Passeri ve yine dünya şampiyonu Pappalardo kardeşler ile tanıştım. Hollanda da ise North Hollandes Dünya Şampiyonu John Ross’u ziyaret ettim. Onların üretimhanelerini, yetiştirme disiplinlerini inceledim. Sözün kısası, annemin deyimiyle “Kanaryanın peşinde Avrupa’yı dolaştım”

Hedef “Dünya Şampiyonluğu”
İstanbul Feshane’de düzenlenen Türkiye Irk Kuşları şampiyonalarında bugüne kadar 15’in üzerinde şampiyonluk ödülü aldım. İller bazında yapılan turnuvalarda kazandığım madalya ve ödüllerin toplamı ise 300’ün üzerinde. Irk kuşları üzerine Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu (TKKKF) bünyesindeki hakemlik eğitimleri aldım, yeterlilik sınavlarını kazandım. 4 yıldır TKKKF bünyesinde Irk Kuşları Hakemliği yapıyorum. A sınıfı hakemlik ehliyetine sahibim. Antalya Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesiyim. 2009-2010-2011 yılları North Hollandes dalında Türkiye Şampiyonuyum… Hedefim ise, aynı türlerde Dünya Şampiyonluğu. Eminim birgün bunu başaracağım. Ne zaman olacağını bilmiyorum ama Dünya Şampiyonu olacağıma inancım hergeçen gün daha da büyüyor. Antalya, başkanımız Oğuz Özkaya ve Avukat Aziz Çetin ile Dünya Şampiyonluğu kazandı. Dünya kenti dediğimiz Antalya’ya, iki dünya şampiyonluğu yetmez diye düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu inancımın gerçek olacağını düşünüyorum.

Kanaryasevenlere altın öğütler…
Kanarya birçok çocuğun yada gencin başlangıçta hevesidir. Heveslerin uzun soluklu olması arzulanır. Kanarya hevesi taşıyan kardeşlerimize öncelikle sağlıklı kuşları almalarını öneririm. Çünkü ölümler hevesi kursakta bırakabiliyor. Bir bilenle yola çıkmalarını, yardım almalarını öneririm. Kanarya gibi canlı bir hayvanı deneme yanılma yoluyla yaşamda tutamazsınız. Amatör olarak bu işe başlayacakların ilk uğrak yeri bana göre, Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği Antalya Şubesi olmalı. Çünkü dernekte satışa çıkarılan kuşlar sağlık kontrollerinden geçirilir. Sağlıksız bir kuş satış reyonundan anında geri çekilir. Ayrıca çeşitli ırkları üreten insanlar bir arada olurlar. Yeni başlayanlar üreticilerle tanışır,bilgi alabilirler. Sosyal açıdan da gelişmeye katkı koyar. Ayrıca www.kanarya07.com, web sitem üzerinden iletişim kuran tüm kanarya sevenlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 
 
> Tümünü Göster <Linkler
Giriş
Hakkımda
Bilgiler
Galeri
İletişim
Sosyal
Facebook
Twitter
Google +
Önemli Link
TKKKF
COM OMJ
Kanarya İstatistik
Boş


© Kanarya 07  V1.0-020, - Created by Jesus_Tr